HTML

Magán-galaxisom

Ezt a blogot önálló világnézetemből és a kézenfekvő logikai összefüggésekből adódó szubjektív világlátásom kifejezésére indítottam. Szeretném az élet jelenségeit a saját meglátásaim szerint bemutatni.

Naptár

április 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

Kategóriák

Friss topikok

  • F.M.J.: @gigabursch: "a mai újabb SIM kártyák nem feltétlenül kompatibilisek a régi telefonokkal" - Elvi a... (2025.04.08. 09:48) A hülyeség hetvenkét órája.
  • gigabursch: Szálka-gerenda => tükör. Pont így, ahogy levezetted. 48 és a puccs. Idestova úgy negyed évszá... (2025.03.14. 10:56) A határvidék tragédiája
  • gigabursch: @F.M.J.: Hogyne emlékszem! Ami 1848-at illet. Van ott egy halom konteó és egyik sem alaptalan. V... (2025.03.09. 19:27) Hősök, mártírok, vezérek.
  • F.M.J.: @gigabursch: "Ne haragudj!" - Ez csupán egy röpke félreértés volt. Akkor se haragudnék, ha a vélem... (2025.03.04. 20:17) Volodimir tragédiája.
  • F.M.J.: @bedoboember: Olyan helyet el tudok képzelni, ahol mindenféle körülmények között pocsék létezni, d... (2025.02.22. 11:37) Lehet az úgy, hogy sehogyan sincs?

2025.04.07. 11:20 F.M.J.

A hülyeség hetvenkét órája.

 

Milyen módon viselhető el hetvenkét óra?

Ha túlélőcsomagban gondolkodunk, akkor érdemes szakítani az egészséges életmódra vonatkozó tanácsokkal, na meg érdemes azt is szemelőt tartani, hogy nem tóparti bulira készülünk. Ha csupán hetvenkét óráról van szó, de az nehéz körülmények között, én bizony rostban szegény élelemben gondolkodnék, ami egyetlen edényből, vagy zacskóból, egyetlen evőeszközzel, vagy kézzel ehető, ahhoz ugyanis nem kell leülni, előtte nem feltétlen szükséges a higiéniával foglalkozni, meg utána sem kell feltétlenül tisztálkodni. Ugyanis nem tudhatjuk, hogy volna-e egyáltalán ilyen civilizációs huncutságokra lehetőségünk. A rostban szegény élelmiszer lassítja az anyagcserét, ami kissé komfortosabbá teszi a körülményeket, meg aztán nem is kell belőle feltétlenül olyan sok. Egyrészt rendkívül feszült a helyzet, nem igazán éhezik meg az ember az idegességtől, másrészt hetvenkét óra nem a világ, biztosan nem fog ennyi idő alatt kialakulni semmilyen visszafordíthatatlan egészségkárosodás, ha nem táplálkozunk kifogástalanul.

A víz is átgondolandó. Persze persze, az ideális mennyiség, az egészségmegőrzés, meg hasonló, de talán érdemes lenne tanulni a sivatagi népektől. Nagyobbrészt azért, mert nekik nagyon kevés elég a civilizált betonlakóhoz képest, másrészt hihetetlenül kevesebbtől sem kell feltétlenül szomjan halni, mint amennyi az ideális. Csupán hetvenkét óra. Nagyon kevéssel is kibírható, ami a lelassított anyagcseréhez hasonlóan járul hozzá egy zárt menedék körülményeinek elviselhetőségéhez.

Na de mire is elég hetvenkét óra?

Van úgy elvétve, hogy mégsem elég, de ennyi idő alatt nagy valószínűséggel megtalálnak a hegyi-mentők, ha a házadat belepte a lavina. Megtalálnak a romok alatt, ha a tartózkodási helyed összedőlt egy földrengésben, elérnek a mentőalakulatok, ha árvíz vette körül a lakhelyed, ha lecsapott egy sáráradat, vagy mondjuk a vörös-iszap. Igen, természeti katasztrófa esetén hetvenkét óra önellátásra felkészülni bölcs és felelősségteljes gondolat. A túlélőkészletnek persze praktikus része lehet egy vészhelyzeti jeladó, aminek a hatósugara minél szélesebb, minél messzebbről érzékelhető, na meg egy régebbi fajta nyomógombos telefon, aminek az akkuja amúgy gond nélkül elvan 10-14 napig, Tik-tok nélkül még valahogy el lehet lenni, de nagyon praktikus lehet, ha akár napokon át tudunk a külvilággal alkalmanként néhány mondatban kommunikálni. 

Na és mikor nem elég, vagy ha mégis, legfeljebb véletlenül a hetvenkét órás túlélőcsomag?

Nagyjából akkor, amikor amúgy agyhalott politikusok ajánlják. Ha ugyanis háború van, akkor az nem a természet kiszámítható agressziója. Nem fog órák alatt elmúlni, nem kiszámítható, ami után kezdődhet a kutatás. A katonák haladása mind időben, mind irányban kiszámíthatatlan. A nukleáris támadás ideje szintén, a sugárzás ideje, és mérséklődésének folyamata tudható, de a bekövetkezése túl sok mindentől függ, na és utána mi lesz? Ez esetben annyi tartalék kell, amivel kihúzható a nem sugárszennyezett környezet időbeni elérése, vagy kialakulása. Mégis mekkora élelmiszerkészlet kell, honnan lesz ivóvíz, és mi lesz azután?

Egy nukleáris támadás túlélésének esélye nem a bunker mélységétől, vagy a vésztartalékok mennyiségétől függ. Egyszerűen azért, mert egy atomrobbanás központjához közeli helyen a sugárzás elviselhető mértékűre mérséklődése hosszú évek kérdése. Ahhoz nem elég egy pince, meg néhány konzerv. Ahhoz önfenntartó földalatti világ létrehozása szükséges. 

A hetvenkét óra ostobasága.

Manapság a tél nem túl gyakori vendég, de régebben más volt a világ. Akkor még az ember nem a szupermarketektől függött. Hétköznapi valóság volt a maihoz képest hegyekben álló tartós élelmiszer. Nem volt ritka a behavazott vidék, ahova napokig nem jutott el semmi. Na és mi történt? Hát semmi. Az emberek elővették a kamrából a sonkát, kolbászt, szalonnát, sütöttek kenyerek, vagy főztek krumplit, oszt jóllaktak. Kiásták a megközelítési utakat a háziállatokig, a takarmányig meg a tüzelőig, ha azzal megvoltak, akkor annyira felszabadították a járdákat is, hogy át tudjanak menni egymáshoz az időt múlatni, és várták az olvadást. Na ilyen mérhetetlen katasztrófát okozott egy hetvenkét óra alatt elháruló elzártság. Hetvenkét óra normális esetben jelentéktelen idő, háborús időkben meg egy alaptalan blöff. Egy lufi, ami a próbát már nem élné túl, csupán feszültségkeltésre jó.

A mindennapokra szánt hetvenkét órás tartalék egy urbanizációs hiszti. Gondoljunk csak bele. Háborúban mit is támadnak? Ipari területeket és logisztikai gócpontokat, energiatermelő és elosztási pontokat, városokat, hidakat. Bizonyos értelemben teljesen mindegy, hogy mivel. A túlélés záloga nem a párórás tartalék, hanem a stratégiai célpontoktól mérhető lehető legnagyobb távolság. Na és akkor felvetődik a kérdés, hogy ezeken a helyeken, vajon mennyi értelme van a hetvenkét órás felkészülési csomagnak. Természetesen az égvilágon semmi. Ezeken a helyeken ugyanis jellemzően mezőgazdálkodás folyik. A megtermelt élelmiszer és takarmány raktárakba kerül, és hegyekben áll a felhasználásig. Van ami gabonasilóban, van ami pincerendszerekben, mások csarnokokban kerülnek elhelyezésre, na és persze azok a haszonállatok is ott találhatók, amiket folyamatosan szaporítanak és nevelnek a rendszeres friss hús, vagy egyéb állattartáshoz kapcsolódó alapanyagok és élelmiszer előállításához, mint nyers bőr, tojás, tejtermékek, stb. Nem, nem fognak atomot dobni minden egyes tanyára, vagy apró falura. Túl drága fegyver, és egy egész város elpusztítására is elegendő. Annyit kijelenthetünk, hogy a hetvenkét órás túlélőszett javasolt összetétele részben ostobaság, a célpontnak nem releváns helyeken pedig egy vicc. Ott ugyanis annyi az élelem, hogy onnan látják el napi rendszerességgel a városokat egész évben. Ha ott csupán hetvenkét órára elegendő tartalék lenne, akkor bizony még békeidőben is nagyon nagy baj lenne.

 

2 komment

Címkék: Politika Reakció Terror


A bejegyzés trackback címe:

https://magan-galaxis.blog.hu/api/trackback/id/tr2818831760

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2025.04.07. 21:33:25

Megy a hisztikeltés ezerrel.

Állítólag a mai újabb SIM kártyák nem feltétlenül kompatibilisek a régi telefonokkal.
Viszont ha lerakod szuper takarékos üzemmódra, akkor kibírhat az enyém akár két hetet (poco X6 pro).

S igen.
Konzerv, száraz, de egér mentes helyen gabona, ugyanakkor nedves, nyirkos veremben meg zöldség.

A toronyházak és a falusi bódék nagy különbsége a gravitációs, légöblítéses árnyékszék.

F.M.J. · http://magan-galaxis.blog.hu/ 2025.04.08. 09:48:29

@gigabursch: "a mai újabb SIM kártyák nem feltétlenül kompatibilisek a régi telefonokkal"
- Elvi alapon nem lennék meglepve, de gyakorlatilag én azt a SIM-et használom ma is, amivel az első bunkofonomat vettem valamikor 2000-2002 között. Ha a régi kártyát kezeli az új telefon, akkor az új kártyáknak is működnie kell a mai gyártású nyomógombosokkal. Az eltérés csak a méretekben van, de az korrigálható. Én ma is nyomógombosat használok. A személyes elvárásaim sorában nagyságrendekkel fontosabb a dualszim, a dokfoto, az mp3 lejátszó, meg az ébresztő, mint bármi más. Leveleket jobb ha nem tudok nézni, mert így nem lehet elvárni, és bár a munkáltatóm minden évben biztosítana új okos tepsifont, én praktikus okokból nem szoktam igény bevenni. Kell némi élettapasztalat a reális mérlegeléshez, de szerintem ezt neked nem kell magyarázni.

"toronyházak és a falusi bódék nagy különbsége a gravitációs, légöblítéses árnyékszék."
- Ez már nagyon régen nem igaz. Sőt, egyre többen élnek a falvakban is városi életet. Rendelnek mindent, beleértve a sima bevásárlást is. Annyi viszont igaz, hogy kulturális-társadalmi összeomlás esetén vidéken a vezetékek megtölthetők kútvízzel is, mondjuk egy padlásra helyezett gravitációs tartállyal, meg valamilyen vízpumpával kiegészítve, meg természetesen lehet újra deszkaretyit eszkábálni a kert végébe is. A lényeg, hogy megoldható az emberhez méltó alapszintű életkörülmény kialakítása. Mindezek a városi környezetben nem kivitelezhetőek. Plusz nehezítő tényező, hogy a városlakók a második generációtól már nem számítanak életképesnek. Még ha ki is menekülnek vidékre, nem rendelkeznek a túléléshez szükséges ismeretekkel. A városi foglalkozások termékei vidéken nem igazán piacképesek.
süti beállítások módosítása